• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 5 Nisan 2013 Cuma

  Sual: Kendine zarar gelecek diye emr-i marufu bırakmak caiz olur mu?

  CEVAP: Bu iş, şahıslara ve duruma göre değişir. Emr-i marufun bırakılması gereken yerler de olur. Duruma göre emr-i maruf yapmanın iyi olduğu yerler de olabilir. Mesela aşağıdaki örnekteki âlim, oradaki duruma göre, sultandan çekinmeden emr-i maruf yapmıştır:

  Buharalı bir âlim, Semerkant’ta sultanın çocuklarının sokakta abes oyun oynadıklarını görünce elindeki bastonla hafif döver. Çocuklar kaçıp babalarına şikâyet ederler.

  Sultan, Buharalı âlimi çağırtarak, haşmetiyle der ki:
  — Ey hoca, Sultana karşı çıkanın hemen hapse atılacağını bilmiyor musun?
  — Bilirim sultanım, ama ya sen, Rahman’a karşı çıkanın Cehenneme gideceğini bilmiyor musun?— Sana böyle emr-i maruf yapmak vazifesini kim verdi âlim?
  — Önce söyler misin? Seni kim sultan yaptı?— Kim olacak elbette halife.
  — Beni de, o halifenin Rabbi vazifelendirdi.— O hâlde sana Semerkant’ta emr-i maruf vazifesini veriyorum. Kimseden çekinmeden emr-i marufunu yap!
  — Ben de kendimi bu vazifeden hemen azlettim.— Hoca, senin bu cevabına hayret ettim, emredilmeden, izinsiz görev yapıyorsun. İzin verilince de, istemiyorsun.
  — Sultanım, sen izin verince, sonra azledersin. Rabbimin verdiği görevden beni kimse azledemez.— Sen iyi birine benziyorsun. Dile benden ne dilersen!
  — Peki, her şey isteyebilir miyim?— Elbette.
  — İhtiyarladım, hâlsizleştim, gençleşmek istiyorum, beni genç yap!— Bu iş elimden gelmez.
  — O zaman bana bir ferman yaz, görevli melekler beni Cehenneme atmasın!— Bunu da yapamam.
  — Benim öyle bir sultanım var ki, her şeyimi Ondan istiyorum. Hiç (Bunu yapamam) demedi.
  — Haklısın, haydi yolun açık olsun. Beni duadan unutma! (İslam Ahlakı)

  0 yorum:

  Yorum Gönder