• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 1 Ağustos 2013 Perşembe

  Sual: Bir şiirde okumuştum. Mâlikî'de köpek temizmiş. Temizse yeniyor mu?

  CEVAP: Köpeğin Mâlikî’de temiz olması, eti yenir demek değildir. Mâlikî'de de köpek eti haramdır. Temiz demek, (Köpeğe dokunmakla necaset bulaşmaz, abdeste ve namaza zararı olmaz) demektir. Mâlikî'de domuz da köpek gibi temizdir. Şâfiî'de ise, kuru olarak köpeğe dokununca mahzuru olmazsa da, üstü ve kılları yaşken dokunursa veya köpeğin salyası üstümüze bulaşırsa, o yeri biri çamurlu su olmak üzere, yedi defa temiz su ile yıkamak gerekir.

  Osmanlı döneminde, şair Tahir efendi, Nefi isimli şaire kelb [köpek] diye hakaret eder. Nefi de, ona şöyle der:

  Tahir, bana kelb demiş, iltifatı zâhirdir,
  Mezhebim Mâlikî’de, domuz ve kelb tâhirdir.


  Nefi, bu şiirinde diyor ki:
  (Tahirciğim, bana köpek diye iltifat ediyorsun, ama ben Mâlikî mezhebindeyim. Bizim mezhebe göre köpek tahirdir) diyor. Görünüşte, (Köpek temizdir) demiş gibi görünüyorsa da, (Köpek sensin) demek istiyor.

  Osmanlı döneminde, şairler bile, Mâlikî mezhebinin hükmünü bilebiliyorlar. Şimdi, tâhirin temiz anlamına geldiğini bile bilen azdır.

  6 yorum:

  1. Selamun aleykum Şafii mezhebindenim . Az önce dışarıda gezerken üzerime sol taraftan bir köpek geldi ben tam kaçarken tam olarak hatirlayamiyorum ağzı veya pençesi serçe parmağıma değdi. Bunun yanında montuma da değmiş olabilir . Serçe parmağıma baktığımda kuruydu. Elimle birlikte Serçe parmağımı pantolonumu veya montunun cebine koydum kısacası serçe parmağımın degdigi her yer Necis oluyor mu ? Eve geldigimde bahçeden toprak alıp bir kere toprakla elimi yıkadıktan sonra altı kere sabunla yıkadım Necaset temizlenmiş oluyor mu ? Eğer montum veya pantolonum necis olmuşsa çamaşır makinasında yakadiktan sonra temizleniyor mu ? Diyelim ki temizlenmiyor o elbiseler makinadan ıslak bir sekilde cikarttigimizda elimiz değse tekrar elimiz neciz oluyor mu ? Veya kuruduktan sonra değdigi yer Necisin oluyor mu ?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Aleyküm selam, köpeğin kılları ıslakken dokunursa dokunduğu yer ve salyasının bulaştığı yer necis olur. Değdiği yer kuruysa necis olmaz..

    Sil
   2. Selamın aleyküm ben sahifiyim bana köpek harammidir ellersem nolur?

    Sil
   3. Kuruolarak köpeğe dokununca mahzuru olmazsa da, üstü ve kılları yaşken dokunursa veya köpeğin salyası üstünüze bulaşırsa, o yeri biri çamurlu su olmak üzere, yedi defa temiz su ile yıkamak gerekir.

    Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  3. Selam hocam Ben evin havlusunda köpek besliyorum Bazen onu sevmek sevmek istiyorum ama Şafii mezhebinde haram diye biliyorum bazen ister istemez elbiseme değiyor ve ben namaz kıliyorum kuruyken elbisemi değiştirmeye gerek varmı

   YanıtlaSil