• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 29 Temmuz 2013 Pazartesi

  Hac ve Umre konusunda Şafii Mezhebi ve Hanefi Mezhebi arasındaki farklar nelerdir?

  - Hanefi âlimlerine göre üzerinde farz hac borcu olan nafile hac yapabilir. İmam-ı Şafii hazretlerine göre ise yapamaz.

  - Hanefi mezhebinde, İstanbul’daki bir kimsenin babası örneğin Erzurum’da sakinken ölse, babası vasiyet etmediyse, babası için birini vekil gönderirse, Erzurum’dan göndermesi farzdır. Başka yerden göndermesi Hanefi’de caiz değildir. Şafii mezhebinde Mikât dışındaki her yerden göndermesi caizdir. Hatta hacca giden birine para vererek, Mekke-i Mükerreme de bir vekil bulup, babası için, buna Mikâttan hac yaptırtması Şafii’de caizdir.

  - Hac yapmamış kimselerin ve kadınların, başkalarının vekili olarak hacca gitmeleri hanefi mezhebinde caizdir, şafii mezhebinde ise caiz değildir.

  - Şafii’de kadınlar, yanında mahremi olmadan başka kadınlarla farz olan hacca gidebilirler, Hanefi kadınlar ise yanında mahrem bir erkek olmadan hacca gidemezler.

  - Üzerine hac farz olan kimseye, haccı ertelemek şafiide caizdir, hanefide caiz değildir.

  Detaylı bilgi: Şafii Mezhebinde Hac ve Umre


  5 yorum:

  1. Merhaba Şafii bir bayan vekil olarak umreye gidebilir mi. :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Şafii mezhebinde kadınlar, mahremsiz nafile hacca ve sefere gidemez, sadece farz olan hacca, kadınlarla birlikte gidebilirler.

    Sil
  2. Selâmun aleyküm, Şafii mezhebinden bir Molla'nın önderlik ettiği kafilede Hanefi mezhebinden olan bir hacı adayının ibadetinde ihtilaf olmaması, ibadetinin sahih olması (mezhepsizlige düşmemesi) adına dikkat etmesi gereken bir davranış durum varmıdır?

   YanıtlaSil
  3. Aleyküm selam, Hanefi mezhebindeki, haccın farzları, şartları iyi okunur ve öğrenilirse, rehberin, maliki, şafii olmasının bir mahzuru olmaz..

   YanıtlaSil
  4. O zaman safii bir kimse hac yapmadan umreye gidemezmi bu harammi hocam?

   YanıtlaSil