• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 29 Temmuz 2013 Pazartesi

  Nikah ve Evlilikte Şafii Mezhebi ve Hanefi Mezhebi arasındaki farklar nelerdir?

  - Şafii mezhebinde, velinin rızası olmadıkça evlenmek caiz olmaz. Hanefi mezhebinde ise veli izni olmazsa da caizdir.

  - Şafii mezhebinde şahitlerin salih olması şarttır, hanefide ise şart değildir.

  - Bir Hanefi’nin, evlendiği kızla süt kardeş olduğu ortaya çıkarsa, eğer bir iki kere emmişse, Şafii taklit edilip evliliğe devam edilir: Çünkü Şafii’de süt kardeş olmak için ayrı zamanlarda 5 kere doya doya emmek gerekir.

  Rici talakta erkek, iddet zamanı içinde, söz ile veya fiilen, eski nikaha dönebilir. Yani hanımı istemese de, nikah yapmadan evliliğe devam eder. Tekrar almak için, Hanefi’de şahide lüzum olmadan,(Önceki nikaha döndüm) demesi yetişir. Yahut, önceki nikaha dönmek niyeti ile öpmesi veya şehvetle elinden tutması da yetişir. Nikah tazelenmiş olur. Şafii’de ise, iki şahit yanında,(Önceki nikaha döndüm) demesi lazımdır. Fakat, velinin bulunması ve izin vermesi gerekmez.

  - Hanefide sarhoşun sözü ile veya mektubu ile talak vaki olur. Şafii mezhebinde, sarhoşun sözü ile, talak vaki olmaz.

  - Şafii mezhebinde tehdit veya işkenceyle zorlananın sözüyle talak vaki olmaz, Hanefi mezhebinde ise boşanma sahih olur.

  Detaylı bilgi: Şafii Mezhebinde Nikah ve Talak


  0 yorum:

  Yorum Gönder