• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 28 Haziran 2014 Cumartesi

  Oruçta Hanefi Mezhebi ve Şafii Mezhebi arasındaki farklar nelerdir?

  - İdrar yoluna pamuk koymak hanefide orucu bozmaz, şafiide bozar

  - Hanefi mezhebinde abdest alırken dikkat edilmesine rağmen boğaza su kaçması orucu bozar, Şafii mezhebinde ise oruç bozulmaz.

  - Şafii mezhebinde nafile oruca başlayan, tamamlamadan bozarsa, kazası vacip değildir, Hanefi mezhebinde ise vaciptir.

  - Şafii mezhebinde, oruca niyet imsak vaktine kadardır. Bir Şafii gece sahura kalkamasa, imsak vaktinden sonra uyansa, oruç tutamaz; çünkü vaktinde niyet edememiştir. Bu orucu kurtarmak için başka bir hak mezhebi taklit etmesi gerekir (mesela hanefiyi). Hanefi mezhebinde ise öğleye bir saat kalıncaya kadar niyet edilir. Bu vakit zarfında niyet ederek orucunu tutması sahih olur.

  - Şafii mezhebinde kulağa konan sıvı-katı her şey, mideye girmiş gibi orucu bozar. Hanefi mezhebinde, kulağa giren katı şey ve su orucu bozmaz. Fakat yağ ve ilaç bozar. Yağ ve ilaç emilse de, emilmese de, sindirim yoluna gitse de, gitmese de bozar.

  - Ramazanda oruçlu iken yiyip içene Hanefide kefaret gerekir, Şafiide sadece kaza gerekir. Hanımı ile beraber olana dört mezhepte de kefaret gerekir.

  - Dişler arasındaki yemek kırıntısını yutmak Hanefi’de orucu bozmaz, şafiide bozar.

  - Ramazanda karı koca beraber olursa, Şafiide kefaret kocanın üzerine olur, Hanefide ikisine de kefaret gerekir.

  Detaylı bilgi: Şafii Mezhebinde Oruç

  0 yorum:

  Yorum Gönder