• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 8 Temmuz 2013 Pazartesi

  Şafii mezhebinde sabah namazında ve vitirde okunan Kunut Duası şöyledir:

  “Allahümmeh-dini fi men hedeyte ve afini fi men afeyte ve tevelleni fi men tevelleyte ve barik li fima a’tayte ve kini şerre ma kadayte feinnke takdi vela yukda aleyke ve innehu la yezillu men valeyte vela yeizzu men adeyte tebarekte Rabbena ve tealeyte felekel-hamdu ala ma kadayte estağfirukellahümme ve etubu ileyke ve sallallahu ala Muhammedin-in-nebiyyil-ummiyyi ve ala Alihi ve Sahbihi ve selleme.”

  Meali: (Allah’ım! Hidayete erdirdiklerinle beraber beni de hidayete erdir, afiyet verdiklerinle beraber bana da afiyet ver, himaye ettiklerinle beraber beni de himaye eyle, verdiklerini benim için bereketli kıl, kaza ettiklerinin şerrinden beni koru. Çünkü sen hükmedersin, sana hükmedilmez, himaye ettiğin kimse zelil olmaz, zelil ettiğin kimse de aziz olmaz. Hayır ve bereketin çoktur, sen çok yücesin. Kaza ettiğin şeyler üzerine hamd sana mahsusustur. Allah’ım, senden mağfiret diliyor ve sana tevbe ediyorum. Allah’ın salat ve selamı, Muhammed aleyhisselamın, Ali’nin ve Eshabının üzerine olsun.)

  18 yorum:

  1. Selamün aleyküm hocam.Sabah namazında kunut duası okumamız farz mıdır?Bİlgilendiriseniz çok sevinirim.Allah razı olsun.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Farz degil sünettir ama okunmadiginda sehiv secdesi yapmak gerekir yoksa namazolmaz

    Sil
   2. selam aleyküm . Kardeş sünnet ise namaz olmaz diyemezsin.çünkü sünnetin terki mekruhtur.yani namazı bozmaz.farzın terki namazı bozar.Konuya hakim değilsek kafadan konuşmayalım.

    Sil
   3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    Sil
   4. Aleykum selam, sabah namazında kunut duası okumak Şafii mezhebinde sünnettir, unutulursa secde-i sehv gerekir.

    Sil
   5. Değerli kardeşimiz,

    Şafii mezhebinde Kunut duası okuma eb'ad (kuvvetli) sünnetlerdendir. Terkedildiğinde sehiv secdesi gerekir. Bu Kunut sabah namazının farzının ikinci rekatinde rükudan kalktıktan sonra, ayakta okunur. Ayrıca vitir namazını Ramazan ayında cemaatle kılmak ve bu ayın ikinci yarısında vitrin son rek'atında Kunut duası okumak da sünnettir.

    Sil
   6. Şafii mezhebinde kunut duası sünnettir terkinde sehiv secdesi gerekir ama şafii mezhebinde sehiv secdeside sünnettir.

    Sil
  2. Muekked sunettir sehiv gerektirir ..imami Şafii görüşü böyledir

   YanıtlaSil
  3. Muekked sunettir sehiv gerektirir ..imami Şafii görüşü böyledir

   YanıtlaSil
  4. Muekked sunettir sehiv gerektirir ..imami Şafii görüşü böyledir

   YanıtlaSil
  5. Kardeşlerim namaz olur.farziyet üstünden düşer sadece sevap alamaz.

   YanıtlaSil
  6. Bazı Yerler farklı okun yor

   YanıtlaSil
  7. Hocam sabah namazının kazasında sehiv secdesi yapılır mı?

   YanıtlaSil
  8. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  9. Kunut bilmeyen öğrenmeli bence sevgili büyüğüm zor değil

   YanıtlaSil
  10. Peki cemaatle kildigimizda nasil okumaliyiz imam sesli mi okur ve tekli zamirleri coģul mi okur

   YanıtlaSil