• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 1 Temmuz 2013 Pazartesi

  Taharet temizlik demektir. Taharet iki çeşittir; hadesten taharet, necasetten taharet. “Hadesten taharet”, namaz kılmaya engel olan abdestsizlik ve cünüplüğü kaldırmaktır. Yani abdesti olmayan kimsenin abdest alması ve cünüp olanın da gusletmesi, demektir. Yine hayız veya nifas kanı kesilen kadının gusletmesi de hadesten taharettir.


  “Necasetten taharet”; vücuda, elbiseye veya namaz kılınacak yere, necaset bulaşmış ise, onu temizlemektir. Necaset, namaz kılmaya engeldir. Vücudunda, elbisesinde veya namaz kıldığı yerde az da olsa necaset bulunan kimsenin namazı, sahih yani geçerli değildir.

  Necis olan maddelerden bazıları şunlardır:
  1- Şarap ve sarhoş eden her türlü sıvılar.
  2- İnsanın ve her çeşit hayvanın idrarı.
  3- Mezi; ince ve sarı bir su olup, zayıf bir şehvetlenme olduğu zaman, önden çıkar.
  4- Vedi; beyaz, bulanık ve koyu bir su olup genellikle; idrar yaptıktan sonra veya ağır bir şey kaldırınca çıkar.
  5-
  İnsanın ve her çeşit hayvanın dışkısı.

  6- Kan ve irin.
  7- Kusmuk ve mideden gelen her şey.
  8- Geviş, yani hayvanın, midesinden çıkarıp tekrar çiğnediği şey.
  9- Eşek gibi eti yenmeyen hayvanın sütü.
  10- Dine uygun olarak kesilmemiş her çeşit hayvanın ölüsü.

  Necaset Nasıl Temizlenir?
  Evvela necasetin maddesini izale etmek (gidermek); sonra da üzerinden suyu akıtarak yıkamak gerekir. Bundan sonra eğer necasetin; tadı veya rengi veya kokusu kalırsa, üç defa parmak uçlarıyla ovalayıp çitileyerek yıkamak lazımdır. Bununla beraber yalnız renk veya sadece koku kalırsa ve bunu çıkarmak “müteassir” ise, artık temiz kabul edilir ve sabun gibi bir şey kullanmak gerekmez. “Müteassir”in ölçüsü, üç kere ovalanıp çitileyerek yıkandığı halde bunların çıkmamasıdır.

  Şayet üç defa parmak uçlarıyla ovalanıp çitilenerek yıkandığı halde; sadece tad veya hem renk hem de koku kalırsa, onları izale etmek için sabun veya benzeri bir şeyi de kullanmak gerekir.

  Sabun ve benzeri bir şey kullanıldığı halde bunlar çıkmazsa ve bunları çıkarmak “müteazzir” ise, artık necis olduğu halde affedilir. “Müteazzir”in ölçüsü de, orayı kesmeden necasetin çıkmamasıdır.

  5 yorum:

  1. Selamun aleykum hocam

   Ben Şafii mezhebindenim sorum şu:

   Ben esimlemle el sakalasmasina girince mezi geliyor ve bu mezi siyah renkte olan iç çamaşırın üzerine yapışıyor dolayısı ile mezi siyah olan iç çamaşırın üzerine düşünce beyaz bir leke veya lekeler gibi kalıyor . Bu siyah olan iç çamaşırları çamaşır makinasına atınca guzelce yıkandığı halde o beyaz lekenin hala kaldığını görüyorum . Çamaşır makinasında yıkandığı halde beyaz leke kalıyorsa iç çamaşırın üzerinde namaz kilinabilir mı ? Camasir makinasina attiktan sonra O beyaz leke veya lekeler kaldığı halde neciz temizleniyor mu ? Bunun hükmü nedir ? Bu konu ile ilgili araştırma yaparken karşıma aşağıda ki şey çıktı aklım karıştı makina yakayinca citilemek yerine geçiyor mu ? Ya da makinadan çıktıktan sonra hanım elle yıkadığında çıkıyor beyaz lekeler . Yardımcı olursanız çok makbule geçer ALLAH razı

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Yukarıda da belirtildiği gibi yıkandıktan sonra hala leke varsa üç defa parmak uçlarıyla ovalayıp çitileyerek yıkamak lazımdır.
    Bununla beraber yalnız renk veya sadece koku kalırsa ve bunu çıkarmak “müteassir” ise, artık temiz kabul edilir ve sabun gibi bir şey kullanmak gerekmez. “Müteassir”in ölçüsü, üç kere ovalanıp çitileyerek yıkandığı halde bunların çıkmamasıdır.

    Sil
   2. Hüsrev in sorunu bende var.
    Üç çamaşıda leke kalıyor. Vede beraberinde yıkanan. Çamaşırlarda necis olurmu. Çıkardım astım kuruduğunda leke kaldığını gördüm. Bu durumda diğer çamaşırlarda necis olurmu lütfen bir an önce cevap yazarmısınız

    Sil
  2. Hüsrev in sorunu bende var.
   Üç çamaşıda leke kalıyor. Vede beraberinde yıkanan. Çamaşırlarda necis olurmu. Çıkardım astım kuruduğunda leke kaldığını gördüm. Bu durumda diğer çamaşırlarda necis olurmu lütfen bir an önce cevap yazarmısınız

   YanıtlaSil
  3. S.a abi ben idrarimi yaptiktan sonra akintiyi iyice kesiyorum ama ister istemez bir damla iç çamaşırıma bulaşıyor namazim geçerli oluyormu

   YanıtlaSil