• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 1 Temmuz 2013 Pazartesi

  Şafii Mezhebi Hakkında Bilgi

  Şafiî mezhebi (Arapça: المذهب الشافعي) veya Şafiîlik  İmam-ı Şafiî Hazretlerinin (Hicri 150 (M.S. 767), Gazze - Hicri 204 (M.S. 820), Kahire) kendi usulüne göre şer'i delillerden çıkardığı hükümlere ve gösterdiği yola Şafiî Mezhebi denir. Ehl-i sünnet itikadında olan müslümanlardan, âmellerini yani ibadet ve işlerini, bu mezhebin hükümlerine uyarak yapanlara Şafiî denir. Şafiîlik olarak da anılır. Şafiî mezhebi dört Sünni fıkıh mezhebinden birisidir. Şafiî mezhebi Malezya, Endonezya, Yemen ve Doğu Afrika'da yaygındır. Türkiye'de de Hanefîlik'ten sonraki yaygın Sünni mezheptir. Şafiî mezhebinin kurucusu İmam-ı Şafiî Hazretleri, Maliki ve Hanefi mezheplerinin usulleri yayılmaya başladığı ilk zamanlarda yetişti. Bu yüzden İmam-ı Şafii Hazretleri mezheplerin yollarını izleme fırsatı buldu. Ve onlardan farklı bir usul takip etti. Fıkhın usulleri ile ilgili ilk eser olan "El-Ümm" isimli kitabı yazdı. Zaman içerisinde fakihler onun etrafında toplandılar ve onun geliştirdikleri usullere göre fetva verdiler. Böylece Şafiî mezhebi doğdu.

  Şafiî mezhebine bağlı alimlerden bazıları 

   Hadis alimlerinden İmam Nesâi, kelam (akaid) alimlerinden Eşari, İmam-ı Maverdi, İmam Nevevi, İmam-ül-Haremeyn Abdülmelik bin Abdullah, Gazali, İbn Hacer, Kaffal-ı Kebir, İbni Subki, İmam-ı Suyuti v.b. İmam Nesâi'nin "Sünen"i meşhurdur, Eşari, Ehl-i sünnetin itikaddaki iki imamından birisidir. Hocalarının zinciri İmam-ı Şafii Hazretlerine ulaşmaktadır. Daha çok Hanefilik'in yaygın olduğu bölgelerde etkinlik gösteren Nakşibendi tarikat şeyhleri genellikle Şafii'dir: Halid Bağdadî, Abdullah Dağıstani gibi. (Rahmetullahi Teala Aleyhi Ecmain)

  Şafii Mezhebi itikad imamı

  17 yorum:

  1. Hocam Allah rızası için Helal edin kopyaladığım şeyler oldu ... :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Sitemizdeki bilgiler, herkesin istifadesi için hazırlanmıştır.
    Orijinaline sadık kalmak şartıyla, istediğiniz gibi alıp istifade edebilirsiniz.

    Sil
  2. kaynak nedir acaba?? kaynakça belirtmem gerekte

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Sitemiz nakli esas alan ehl-i sünnet alimlerinin kitaplarından faydalanılarak hazırlanmıştır. Bu sayfadaki Şafii mezhebi ile ilgili genel bilgilerde ise dinimizislam.com ve wikipedia.org sitelerinden faydalanılmıştır.

    Sil
  3. Sizde vikipediden almışsınız yimede emeğinize sağlık nirkaç bir şey eklemişsiniz

   YanıtlaSil
  4. hep aynı sey detaylı pylşn azck

   YanıtlaSil
  5. çok saolun çok işime yaradı

   YanıtlaSil
  6. Safi mezhebinde geçmişte kılınmaya vitir namazları kaza edilirmi

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Şafii mezhebinde Vitr namazı sünnettir, sünnet namaz kaza edilmez.

    Sil
  7. çok teşekkürler işime yaradı sağolun

   YanıtlaSil
  8. Rahmetullahi Teala Aleyhi Ecmain ne demek

   YanıtlaSil
  9. çok teşekkürler sayenizde ödevimi tamamlayabildim

   YanıtlaSil
  10. Şafiî mezhebinde katı ve sıvı necisin sınırı ne kadardır. Birde Hanefi mezhebine namazda iken nohut büyüklüğünde birşey yemek namazı bozar bu Şafiî mezhebinde nasıldır?

   YanıtlaSil
  11. SELAMÜN ALEYKÜM HAYIRLI GECELER HOCAM ŞAFİİ MEZHEBİNDE SİLAHLA VURULAN KEKLİK YENİR Mİ?BUNUN HÜKMÜ NEDİR ACABA? CEVAPLAR MISINIZ TEŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN

   YanıtlaSil