• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 7 Temmuz 2013 Pazar

  Cemaatle kılınan namazın sevabı, yalnız başına kılınan namazın sevabından çoktur. Hadis-i şerifte: “Cemaatle kılman namaz, yalnız başına kılman namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir” buyuruldu. Camideki cemaatin sevabı da, başka yerdeki cemaatin sevabından çoktur.

  Cemaate namaz kıldıran kimseye imam denir. İmama uyana “Muktedi” veya “Me’mum” denir. İmamda aranan şartlar şunlardır:
  1- Müslüman olmak.
  2- Akıllı olmak (deli olmamak.)
  3- Mümeyyiz olmak. Yani kendi başına taharetlenebilme, sağını solundan ayırt edebilme çağına ermiş olmak. Bu itibarla henüz 7 yaşına varmamış çocuğun imamlığı caiz değildir.
  4- Erkek olmak. Kadının, erkeklere imam olması caiz değildir.
  5- Kıraatinin sahih olması.
  6- Kendisine uyulacak imamın, o anda, başka bir imama uymuş halde bulunmaması.

  Cemaatle namaz kılmanın şartları
  Cemaatle namaz kılmanın bazı şartları şunlardır:
  1- Müslüman olmak.
  2- Akıllı olmak.
  3- İmama uymaya niyet etmek.
  4- Namazdaki fiillerde, imamı takip etmek.
  5- Uyan kişinin imamın hareketlerini bilmesi.
  6- Uyan kişinin itikadına göre, imamın namazının sahih olması. Bir kavle göre; imamın namazı kendi mezhebine göre sahih ise, ona uyan kişinin mezhebine göre sahih olmamasının zararı yoktur.
  7-
  İmamın kılmakta olduğu namazı bilahare iade etmek durumunda olmaması.

  8- İmamın kıraatinin sahih olması.
  9- Kıble hususunda, imamla ona uyan kimsenin kanaatlerinin bir olması. Kıble konusunda farklı düşünen yani biri kıble bu tarafta, diğeri şu tarafta diyen kimseler birbirine uyamazlar.

  Mesbuk meselesi
  Mesbuk; herhangi bir rekâtte, Fatihayı okuyabilecek kadar bir zaman, imamla beraber, ayakta bulunmayan kimsedir.

  Böyle bir kimse, yani bir Fatiha okuyabilecek kadar, imamla beraber ayakta bulunmayan kimse, rükudan önce imama yetişirse, Fatiha’dan okuyabildiği miktarını okur, imam rükua gidince, o da rükua gider, Fatiha’nın kalan kısmını okuması gerekmez. Şayet rükuda imama yetişirse, yine o rekâte yetişmiş olur. Fatihayı hiç okumamış olmasının mahzuru yoktur. İtidalde veya daha sonra imama yetişirse, o rekâtı kaçırmış olur. Fakat imama uyarak, onun yaptığı gibi yapar. İmam, selam verince kalkıp namazını tamamlar.

  İmamı rükuda gören kimse, önce iftitah tekbirini alır, sonra da rüku için tekbir alarak hemen rükua iner.

  Son oturuşta imama yetişen kimse, iftitah tekbirini alıp hemen oturur, imam selam verdikten sonra kalkar. Tam olarak namazını baştan kılar. Çünkü rükudan sonra, imama yetişen kimsenin, o rekâti sayılmaz, fakat yine de o kişi cemaat sevabını almış olur.

  Sabah namazında, ikinci rekâte yetişen kimse, imamla beraber kunutu okuduğu halde, ikinci rekâtte tekrar okur. Çünkü kunut ikinci rekâttedir.

  Akşam namazının, son rekâtının rükuundan önce, imama yetişen kimse, o rekâte yetişmiş olur. İmamla beraber teşehhüdü okuduğu halde, ikinci rekâtte yine okur. Çünkü kendisi için, ilk teşehhüd yeri burasıdır.

  4 yorum:

  1. Bir Şafi fatihayı okumazsa o rekatı sayılmaz diye biliyorum ben hocam. İmam fatihayı okuyorsa ve insan yetişirse rükudan önce fatihanın birazını okusada olur diye de biliyorum. Bunları bana söyleyen insan bilgili bir insan sıradan biri değil hocam. Siz ise imam rüküda bile olsa ve o insan rüküya yetişirse rekatı sayılır diyorsunuz. Fatihayı okumadı ki ...? ? ?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. https://sorularlaislamiyet.com/safii-mezhebine-gore-cemaate-sonradan-yetisen-kisi-mesbuk-namazini-nasil-tamamlar

    Sil
  2. yukarı da ki linkte konu açıklanıyor, eğer rukuda yetişirse Fatiha'yı okumak ondan sakıt olur (düşer) deniliyor..

   YanıtlaSil