• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 7 Temmuz 2013 Pazar

  Vaktin girmiş olması, namazın şartlarındandır. Namaz vakitleri şöyledir:  1- Sabah namazının vakti; Fecr-i sadık’ın doğuşu ile başlar, güneşin doğuşuna kadar devam eder.

  2- Öğle namazının vakti; zeval ile (yani güneşin tepeden, batıya doğru kaymaya başlamasıyla) başlar ve -istiva zamanındaki gölge hariç- her şeyin gölgesi kendi boyu miktarı uzadığı zamana kadar devam eder.

  3- İkindi namazının vakti; öğle namazının vaktinin sona erdiği andan başlar ve güneşin batışına kadar devam eder.

  4- Akşam namazının vakti; güneşin tam olarak batmasıyla başlar ve Şafak-ı ahmer’in (kırmızı şafakın) kaybolmasına kadar devam eder.

  5- Yatsı namazının vakti; akşam namazının vaktinin çıkmasıyla başlar, Fecr-i sadık’ın doğmasına kadar devam eder.

  Beş vakit namaz ve sünnetleriGünde beş vakit farz namaz vardır. Sabah namazının farzı 2, öğlenin 4, ikindinin 4, akşamın 3, yatsının da 4 rekâttır.
  Ayrıca beş vakit namazın farzları ile birlikte kılınan ve “Revatib” denilen sünnet namazlar da vardır. Bunlar, “Müekked” ve “Gayr-ı müekked” olmak üzere iki çeşittir.

  Müekked sünnetler on rekât olup şunlardır:
  1-
  Sabah namazının farzından önce iki rekât.

  2- Öğle namazının farzından önce iki, sonra da iki rekât.
  3- Akşam namazının farzından sonra iki rekât.
  4- Yatsı namazının farzından sonra iki rekât.

  Gayr-ı müekked sünnetler de şunlardır:
  1-
  Öğle namazının farzından önce iki, sonra da iki rekât.

  2- İkindi namazından önce dört rekât. Bunları, ayrı ayrı olarak, ikişer rekât halinde kılmak efdaldir.
  3- Akşam namazının farzından önce iki rekât.
  4- Yatsı namazının farzından önce iki rekât.
  Yatsı namazının farzı ve sünnetleri kılındıktan sonra, vitir namazı kılınır. Vitir namazının en azı bir, en çoğu da on-bir rekâttır. Her iki rekâtte bir selam verip, en son bir rekât daha kılıp selam vermek efdaldir. Üç rekât olarak kılmak için; evvela iki rekât kıldıktan sonra selam verip, sonra bir rekât kılmak efdaldir.

  Mekruh vakitler

  Nafile namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler şunlardır:
  1- Sabah namazını kıldıktan sonra, güneş doğuncaya kadar.

  2- Güneş doğduktan sonra, bir mızrak boyu yükselinceye kadar.

  3- İstiva vaktinden yani güneşin, semanın ortasında olduğu vakitten, öğle namazı vakti girinceye kadar. Fakat Cuma günü, bu vakitte nafile namaz kılmak, mekruh değildir.

  4- İkindi namazını kıldıktan sonra, güneş sararıncaya kadar.

  5- Güneşin sarardığı andan, batıncaya kadar.

  Bu vakitlerde, sebebi kendisinden sonra olan nafile namaz kılmak tahrimen mekruhtur. Bu vakitlerde, sadece kaza namazı ve sebebi kendisinden önce olan nafile namazlar kılınabilir. Mesela camiye giren kimse, “Tehiyyet-ül-mescid” namazı kılabilir. Çünkü bunun sebebi olan camiye girmek, kendisinden öncedir. Mekke-i mükerremede ise, nafile namaz kılmanın mekruh olduğu vakit yoktur.

  1 yorum:

  1. Hocam hayırlı günler olsun. Namaz sünnetler yazınızı okudum da, öğle muekked ve gayri muekked sünnetler için öğle namazı oncesi demiştiniz. Muekked farzdan önce, gayri muekked farzdan sonra olmayacak mı. Yanlişsam duzeltin lutfen

   YanıtlaSil