• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 29 Temmuz 2013 Pazartesi

  Şafii Mezhebi ve Hanefi Mezhebi arasındaki bazı farklar

  - Sadaka-i fıtır, Hanefi’de Ramazan-ı şerifte verilir. Ramazandan önce ve bayramdan sonra da vermek caiz ise de, bayram namazından önce verilmiş olması daha çok sevaptır. Şafii’de Ramazandan önce verilmez.


  - Hanefide nisaba ulaşanın fıtra vermesi vacip, şafiide bir günlük yiyeceği olanın fıtra vermesi farzdır. Hanefi’de hanımın fıtrasını kocası vermez, şafiide vermesi lazımdır.(Detaylı bilgi: şafii mezhebinde zekat ve fitre)


  - Hanefi mezhebinde teyemmüm toprak cinsinden olan kum, kireç, alçı mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen çanak çömlekle, tuğla ile olur. Kireçle badana edilmiş duvardan teyemmüm edilir. Toprak tozu olan eşyalarla da olur. Şafii mezhebinde ise teyemmüm yalnız toprakla yapılır.


  - Teyemmümün farzları hanefide 2, şafiide 5'tir. (detaylı bilgi: şafii mezhebinde teyemmüm)

  - Tilavet ve sehiv secdesi hanefide vacip, şafiide ise müekked sünnettir. (detaylı bilgi: şafiide tilavet ve sehiv secdeleri)

  - Kurban kesmek hanefide vacip, şafiide ise müekked sünnettir. (detaylı bilgi: şafii mezhebinde kurban kesmek)

  - Kefeni zemzemle yıkamak Hanefi’de caiz, Şafii’de haramdır.

  - At eti hanefide tenzihen mekruh, şafiide helaldir.


  - Hanefide fare, akrep, yılan çeşitleri, kertenkele, timsah, kene, semender, kurbağa, kaplumbağa, salyangoz, arı, sivrisinek, karasinek, köstebek, kirpi, tahtakurusu, bit, pire gibi haşarat yenmez. Şafiide de bunlar yenmez sadece kirpi ve kertenkele yenir.


  - Martı Hanefi’de yenmez. Şafii’de martı, balıkçıl gibi deniz kuşları yenir.


  4 yorum:

  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  3. Çok saçma niyet sanki Hanefi mezhebinde yokmuş gibi bir algı yaratılmış

   YanıtlaSil
  4. BENCE DOĞRU YAZILMAMIŞ ÇOK SAPTIRILMIŞ

   YanıtlaSil