• RSS
 • Facebook
 • Twitter

'Allahü teâlâyı bilen kurtuluş bulur. Dininde titizlik gösteren kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.' İmam-ı Şafii Hazretleri

 • İman

  Hadis-i Şerif: ''Dini [hükümleri, dinde bildirilenleri] aklı ile ölçenden daha zararlısı yoktur'' (Taberani).

 • Ehl-i Sünnet

  'Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi Cehenneme gidecek. Kurtulan fırka, benim ve Eshabımın yolu üzere gidenlerdir.' (Tirmizi)

 • Şirk ve Küfür

  'Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.' [Deylemi].

 • 3 Ocak 2014 Cuma

  Sual: Rızkımızın artması için, neler yapmalıdır?
  CEVAP
  Her işin sebeplerine yapışmalı. Helâl rızık için dua ve istiğfar etmelidir. Dua kabul olursa, hiç beklenmedik bir yerden rızka kavuşulabilir. Üç hadis-i şerif şöyledir: (Cebrail aleyhisselam her geldiğinde, “Allah’ım, bana helâl rızık ve iyi bir iş nasip et” diye dua etmemi söylerdi.) [Hâkim]

  (İstiğfara devam eden, ummadığı yerden rızıklanır.) [İbni Mace]

  (Allahü teâlâ, müminin rızkını ummadığı yerden verir.) [Deylemî]

  Rızkın gelmesine sebep olan işleri yapmalıdır: Üç hadis-i şerif:

  (Sadaka vermek rızkı artırır!) [Deylemî]

  (Sıla-i rahim edenin rızkı bollaşır.) [Buhârî]

  (Namaz kılmak, rızkın bereketine sebep olur.) [Miftah-ül-Cennet]

  Bazı şeyler fakirliğe yol açar, rızkın güçlükle gelmesine sebep olur. Mesela tırnağı uzun olanın rızkı meşakkatle, sıkıntıyla hâsıl olur. Üç hadis-i şerif:

  (Günah işlemek, rızıktan mahrum kalmaya sebep olur.) [İbni Mace]

  (Yalan söylemek rızkı azaltır.) [İsfehanî]

  (Zina, fakirliğe yol açar.) [Beyhekî]

  Rızkın artması, bereketli olması için her mubah işi Besmele ile yapmalıdır.

  Atalarımız, (Erken kalkanın nasibi gür olur) der. Sabit ücretli de olsa, bir kimse erken kalksa, nasibi gür olur. Ücretin kendisi değil, bereketi artar. Bereket, az bir şeyden çok faydalanmaktır. Az bir yemek çok kişiye yetmişse, bereketli olmuş demektir. Çok kazandığı hâlde, maaşını yetiremeyen, parasının bereketsizliği sebebiyle borçlanır. Sabah erken kalkmak, hayra, berekete sebep olur. Hadis-i şerifte, (Sabah uykusu rızka manidir) buyuruldu. (Beyhekî)

  Maddî rızıkların dağılması sabah namazından sonra olur. Manevî rızıkların dağılması ise ikindi namazından sonradır. Bu iki vakitte uyumamaya dikkat etmelidir. (El-Envâr)

  Hayvan satmak
  Sual: Hangi hayvanları satmak caizdir?
  CEVAP
  Faydası olan hayvanları, mesela kovandaki arıyı, ipek böceğini, sülüğü, av veya çoban köpeğini, avcı kediyi, kuşu, fili ve bunlar gibi faydası olan her hayvanı satmak caizdir. (S. Ebediyye)

  03.01.2014 - M.Ali DEMİRBAŞ

  0 yorum:

  Yorum Gönder